Par projektu "Uzticēšanās zvaigznājs”
Par projektu "Uzticēšanās zvaigznājs"
Projektu "Uzticēšanās zvaigznājs" īsteno biedrība Eiropas Kustība Latvijā. Projektā tiks izveidotas un aprobētas divas metodikas sociālās un politiskās uzticēšanās līmeņa vairošanai Latvijas sabiedrībā, stiprinot uzticēšanos gan skolēnu un jauniešu, gan pieaugušo mērķgrupās. Skolēnu un jauniešu mērķgrupai tiks izstrādāta un plaši ieviesta metodika, kā arī daudzveidīga atbalsta materiālu kopa, izmantojot individuālu pieeju un spēliskošanas elementus. Pieaugušo mērķgrupai izstrādātā metodika tiks ieviesta pilsētas svētkos un citos publiskos pasākumos, veidojot Dzīvās uzticēšanās sienu. Projekta īstenošanā tieši tiks iesaistīti vairāk nekā 1500 dalībnieki. Projekta aktivitāšu kopums un sasniedzamie kvalitatīvie un kvantitatīvie rādītāji aktualizēs uzticēšanās nozīmīgumu un vairos uzticēšanās spēju sabiedrībā, tādējādi gan mazinot sociālās un politiskās uzticēšanās plaisu, gan sniedzot būtisku ieguldījumu pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā, ilgtspējīgā attīstībā un demokrātijā Latvijā.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Skola
Uzticēšanās kultūras stiprināšana skolu kopienās. Idejas un mācību materiāli
Domugraudi par uzticēšanos. Sarunas rosinošs materiāls pamatskolas un vidusskolas skolēniem
Plaša kopiena
Vijam “Uzticēšanās pavedienu”!
"Uzticēšanās pavediens" pilsētās un pašvaldībās - rekomendācijas
"Uzticēšanās pavediens" - dizaina rīks iedzīvotāju vajadzību mediācijai un demokrātisku sarunu par uzticēšanos vairošanai
Materiāli un rīki uzticēšanās stiprināšanai
Uzvediba.lv bezmaksas resursi - darba lapas, spēles, materiāli darbam
Mobilā lietotne jauniešiem Varu.Daru. - palīgs uzticēšanās paradumu veidošanā!
Praktiski padomi uzticēšanās stiprināšanai
Pētījumi
Eiropas Sociālā pētījuma (2021) pārskats par uzticēšanos Latvijā
Pētījums par Latvijas iedzīvotāju medijpratību un mediju satura lietošanas paradumiem (tostarp uzticēšanos)Sabiedrības viedokļa izpēte par savstarpējo uzticēšanos sabiedrībā un uzticēšanos valsts institūcijām "Dialoga apļi"
Aktuālie dati par sociālo un politisko uzticēšanos un tās faktoriem: atziņas no Eiropas Sociālā pētījuma
Pārdomām
Uzticēšanās - ģimenes superspēks. Pārdomas par uzticēšanās nozīmi ģimenē, Līga Bērziņa, uzvediba.lv
Labā skolā uzticēšanās ir svarīga visos līmeņos. Pārdomas par atbalstu un uzticēšanos, supervīzore, izglītības eksperte Inga Pāvula
Uzticēšanās - ZIEMEĻU ZELTS
Uzticēšanās bateriju uzlādes stacija
Uzticēšanās ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem dinamiskas, iekļaujošas un veiksmīgas skolas attīstībā:
- droša mācību vide
- atbildības sajūta
- emocionālā labklājība
- pārliecība, ka esmu te svarīgs
- skolēnu un skolotāju izaugsme
- tie ir tikai daži no ieguvumiem, kad skolā valda uzticēšanās.
Uzticēšanās sākas ar sarunu, ieklausīšanos, analizēšanu un domāšanu, lai kopīgi meklētu labākos risinājumus ikvienai problēmai.
Projektā “Uzticēšanās zvaigznājs”, adaptējot Norvēģijas Parlamenta pieredzi, Latvijas skolās esam uzstādījuši 46 Uzticēšanās bateriju uzlādes stacijas - vietu brīvai domu izteikšanai un citu viedokļu iepazīšanai, pārliecības stiprināšanai, ka ikviens var mainīt notiekošo, lai justos labāk konkrētajā vidē.
Uzstādot Uzticēšanās bateriju uzlādes staciju, atklāti un dziļi runājām ar skolēniem, analizējot viņu uzticēšanās bateriju uzlādes līmeni savā pilsētā, skolā un klasē. Stāstu bija daudz, bet tos vienoja dažas frāzes: "Mēs uzticamies konkrētiem skolotājiem", "Mēs uzticamies vietās, kur jūtamies droši", "Mēs uzticamies vietās, kur ir iespējama personīgā telpa, klusums, iespēja padomāt un parunāt", "Mēs uzticamies, ja zinām, ka varam ietekmēt notiekošo, ir skaidrs rīcības plāns pat vissliktākajām situācijām". Sarunas ir sāktas, taču Uzticēšanās bateriju uzlādes stacija pagaidām ir tikai vieta, tās patieso nozīmi skolā noteiks skolēnu, skolas pašpārvaldes, skolotāju un skolas administrācijas tālākā rīcība.
Te dažas idejas, kā "darbināt" Uzticēšanās bateriju uzlādes staciju (turpmāk - Staciju) jēgpilni un vairot uzticēšanos visos līmeņos.
- Izvietojiet Staciju visiem pieejamā, bet drošā vietā. Uzrakstiet jautājumu - par ko vēlaties noskaidrot skolas iemītnieku domas, idejas. Apkopojiet atbildes un veidojiet balsojumu. Informējiet par balsojuma rezultātu, kā arī īstenojiet demokrātiskā procesā izlemto.
- Izmantojiet Staciju, apkopojot skolēnu viedokļus Klases stundās par konkrētiem jautājumiem. Dariet to regulāri, lai mācītu skolēnus īsi formulēt viedokli un idejas, kā arī gūtu pārliecību, ka ideju izteikšanai ir nozīme skolas dzīves uzlabošanā.
- Izmantojiet Staciju vecāku un skolotāju sapulcēs.
- Izvietojiet Staciju dažādos skolas kabinetos, mudinot izteikt ierosinājumus mācību vides vai mācību procesa uzlabošanai.
- Nododiet Staciju skolēnu pašpārvaldei. Mudiniet to "darbināt", stāstot citiem skolēniem par pašpārvaldes misiju skolā un, izmantojot Staciju, apkopot pirmās idejas par skolēniem nozīmīgiem uzlabojumiem.
Gaidām Jūsu ierosinājumus, lai šo sarakstu papildinātu! Rakstiet liene.valdmane@gmail.com