Uzticēšanās bateriju uzlādes stacija
Uzticēšanās ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem dinamiskas, iekļaujošas un veiksmīgas skolas attīstībā:
- droša mācību vide
- atbildības sajūta
- emocionālā labklājība
- pārliecība, ka esmu te svarīgs
- skolēnu un skolotāju izaugsme
– tie ir tikai daži no ieguvumiem, kad skolā valda uzticēšanās.
Uzticēšanās sākas ar sarunu, ieklausīšanos, analizēšanu un domāšanu, lai kopīgi meklētu labākos risinājumus ikvienai problēmai.
Projektā “Uzticēšanās zvaigznājs”, adaptējot Norvēģijas Parlamenta pieredzi, Latvijas skolās esam uzstādījuši 46 Uzticēšanās bateriju uzlādes stacijas – vietu brīvai domu izteikšanai un citu viedokļu iepazīšanai, pārliecības stiprināšanai, ka ikviens var mainīt notiekošo, lai justos labāk konkrētajā vidē.
Uzstādot Uzticēšanās bateriju uzlādes staciju, atklāti un dziļi runājām ar skolēniem, analizējot viņu uzticēšanās bateriju uzlādes līmeni savā pilsētā, skolā un klasē. Stāstu bija daudz, bet tos vienoja dažas frāzes: “Mēs uzticamies konkrētiem skolotājiem”, “Mēs uzticamies vietās, kur jūtamies droši”, “Mēs uzticamies vietās, kur ir iespējama personīgā telpa, klusums, iespēja padomāt un parunāt”, “Mēs uzticamies, ja zinām, ka varam ietekmēt notiekošo, ir skaidrs rīcības plāns pat vissliktākajām situācijām”. Sarunas ir sāktas, taču Uzticēšanās bateriju uzlādes stacija pagaidām ir tikai vieta, tās patieso nozīmi skolā noteiks skolēnu, skolas pašpārvaldes, skolotāju un skolas administrācijas tālākā rīcība.
Te dažas idejas, kā “darbināt” Uzticēšanās bateriju uzlādes staciju (turpmāk – Staciju) jēgpilni un vairot uzticēšanos visos līmeņos.
- Izvietojiet Staciju visiem pieejamā, bet drošā vietā. Uzrakstiet jautājumu – par ko vēlaties noskaidrot skolas iemītnieku domas, idejas. Apkopojiet atbildes un veidojiet balsojumu. Informējiet par balsojuma rezultātu, kā arī īstenojiet demokrātiskā procesā izlemto.
- Izmantojiet Staciju, apkopojot skolēnu viedokļus Klases stundās par konkrētiem jautājumiem. Dariet to regulāri, lai mācītu skolēnus īsi formulēt viedokli un idejas, kā arī gūtu pārliecību, ka ideju izteikšanai ir nozīme skolas dzīves uzlabošanā.
- Izmantojiet Staciju vecāku un skolotāju sapulcēs.
- Izvietojiet Staciju dažādos skolas kabinetos, mudinot izteikt ierosinājumus mācību vides vai mācību procesa uzlabošanai.
- Nododiet Staciju skolēnu pašpārvaldei. Mudiniet to “darbināt”, stāstot citiem skolēniem par pašpārvaldes misiju skolā un, izmantojot Staciju, apkopot pirmās idejas par skolēniem nozīmīgiem uzlabojumiem.
Gaidām Jūsu ierosinājumus, lai šo sarakstu papildinātu! Rakstiet liene.valdmane@gmail.com