Pētījums “Latvijas jauniešu pilsoniskā iesaiste: šķēršļi un iespējamie risinājumi” un izziņas materiāls jauniešiem
Pētījums “Latvijas jauniešu pilsoniskā iesaiste: šķēršļi un iespējamie risinājumi” ir daļa no “Ascendum” realizētā projekta “Ascendum” darbība 2022.–2023. gadā”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Pētījums tapis sadarbībā ar pakalpojuma dizaina pētnieku grupu.
Pētījumu veica biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” ģenerālsekretāre Liene Valdmane, Latvijas Mākslas akadēmijas Pakalpojumu dizaina programmas vadītāja, asociētā profesore Ilze Kundziņa, biedrības “Ascendum” valdes priekšsēdētāja Antonija Skopa un projekta vadītājs Žulijens Nuhums Kulibali, pakalpojumu dizaina ekspertes Laura Volkonovska un Paula Grasmane-Laše.
Pētījums tika uzsākts 2022. gadā, Eiropas Jaunatnes gadā – pilsoniskā līdzdalība, t. sk. jauniešu iesaistīšana, saiknes veidošana un iespēju veicināšana ir Eiropas Savienības jaunatnes stratēģijas 2019–2027 nozīmīgs fokuss. Dažādu pētījumu dati par pilsonisko līdzdalību jauniešu vidū liecina, ka jauniešu līdzdalības rādītāji Latvijā kopumā ir zemi.
Pētījuma “Latvijas jauniešu pilsoniskā iesaiste: šķēršļi un iespējamie risinājumi” mērķis ir izprast Latvijas jauniešu pilsonisko iesaisti un iezīmēt potenciālos risinājumus jauniešu pilsoniskās līdzdalības veicināšanai. Lai sasniegtu mērķi, tika izvirzīti šādi jautājumi: 1. Kā jaunieši vērtē pilsoniskās līdzdalības iespējas, un kāds ir jauniešu līdzdalības līmenis Latvijā?; 2. Kādi ir galvenie faktori, kas jauniešus motivē vai attur pilsoniski līdzdarboties?; 3. Kādas rekomendācijas nepieciešams ņemt vērā, lai veicinātu jauniešu pilsonisko līdzdalību?
Mērķauditorija, kurai šis pētījums ir adresēts un kurai tas varēs kalpot par pamatu lēmumu pieņemšanai vai veiksmīgākai pilsoniskajai izglītībai, ir valsts un pašvaldību izglītības politikas veidotāji, izglītības iestāžu vadītāji, jauniešu organizāciju vadītāji un citi jaunatnes nozarē iesaistītie.