27.septembra diskusija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu

Turpinot atzīmēt Latvijas Republikas pamatlikuma − Satversmes − apstiprināšanas 100. jubilejas gadu, otrdien, 27. septembrī, Valsts prezidents Egils Levits debašu cikla “#Satversmei100: vērtības nākotnei” ceturto diskusiju aizvadīs Saldū. Debatēs Valsts prezidenta ar novada jauniešiem diskutēs par to, ko īsti katrs saprotam ar Satversmē ietvertajiem vārdiem ‘izvēle’, ‘tiesības’ un ‘pienākums’.

Debašu cikla ceturtā diskusija “Viens no 1,8 miljoniem – ko izšķir mana balss? Līdzdalība: izvēle, tiesības vai pienākums” notiks Saldus Mūzikas un mākslas skolā. Diskusija plkst. 13.30–15.00 būs skatāma tiešraidē portālā LSM.lv, Valsts prezidenta kancelejas tīmekļvietnē www.president.lv un Valsts prezidenta sociālo tīklu YouTubeFacebook un Twitter kontos. Diskusiju vadīs žurnālists Jānis Krēvics. Muzikālu priekšnesumu sniegs Lauris Valters.

Satversmes 101. pants nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu. Ko īsti katrs saprotam ar vārdu “tiesības”? Vai tiesības patiešām nozīmē plašas iespējas un izvēles brīvību? Satversmes 2. pants paredz, ka Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai. Kādu pienākumus tas katram no mums uzliek? Savukārt Satversmes ievadā noteikts, ka Latvijas tauta aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu. Vai tas nozīmē mūsu katra individuālu pienākumu aizsargāt šīs vērtības?

Ar Valsts prezidentu par šiem un citiem jautājumiem debatēs astoņi jaunieši: Madara Zadovska no Druvas vidusskolas 10. klases, Gvido Mēteris no Druvas vidusskolas 11. klases, Ance Edele no Saldus vidusskolas 10. klases, Giorgia Chang Zhang no starptautiskās vidusskolas “Ekziperī” 11. klases, Niklāvs Bašķis no Saldus tehnikuma 4. kursa, Aleksandrs Fadeičevs no Brocēnu vidusskolas, Evelīna Kronberga no Saldus vidusskolas 9. klases un Kristiāns Priedītis no Brocēnu vidusskolas 11. klases.

Debašu cikls “#Satversmei100: vērtības nākotnei” ir nozīmīgs solis jauniešu līdzdalībai Latvijas nākotnes veidošanā. Tas mudina jauniešus formulēt savas domas, kā arī sarunāties un sadzirdēt citu viedokli par mums katram svarīgiem jautājumiem. Debašu cikls noris visa gada garumā; tas tika atklāts š. g. 15. februārī Rīgas pilī un tiek turpināts reģionos – Vidzemē, Latgalē, Zemgalē, Kurzemē un Sēlijā. Cikla noslēgums plānots 2023. gada februārī Rīgas pilī.

Diskusijas tiek ierakstītas, un to saturs – apkopots, lai veidotu mācību un izziņas materiālu. 27.septembra video ieraksts šeit!

Debašu ciklu organizē Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu, biedrībām “Quo Tu domā?” un “Eiropas Kustība Latvijā”.

26.09.2022