Latvijas skolās atzīmē Demokrātijas nedēļu

No 1. līdz 9. maijam Latvijā atzīmējam “Demokrātijas nedēļu” – tā sākas ar 1. maiju, Satversmes sapulces sasaukšanas un Darba svētku dienu, kurai seko 4. maijs, Neatkarības atjaunošanas diena, noslēdzas ar 9. maiju – Eiropas dienu. Mudinot domāt un sarunāties par demokrātiju, vērtībām, līdzdalības nozīmību, 25 Latvijas skolās, kā arī Brīvdabas koncertzālē Mītava un Eiropas Savienības mājā tiek atklāta plakātu izstāde “DemokrātiJĀ”.

Izstādē redzamie plakāti izstrādāti jauniešu hakatonos “Darīt ir darbības vārds” 2022. gada pavasarī.  Tajos piedalījās skolēni no Babītes, Brocēniem, Daugavpils, Grobiņas, Jelgavas, Jēkabpils, Liepājas, Limbažiem, Līvāniem, Olaines, Pļaviņām, Rīgas, Saldus, Stalbes, Valkas un Valmieras.

Plakāti izstrādāti Loesje* radošās rakstīšanas tehnikā, jauniešu viedokļu paušanai tiek izmantots askētisks, melnbalts noformējums, nelietojot pieturzīmes, lai saglabātu teksta daudznozīmību. Plakāti tiek parakstīti ar nīderlandiešu meitenes vārdu – Loesje.

Zīmīgi, ka plakātu izstādes tiek atklātas tieši Eiropas Jaunatnes gadā, kad visa uzmanība ir vērsta uz jauniešu lomu labākas nākotnes veidošanā. Lai jaunieši tiktu sadzirdēti, tiem jābūt pārliecinošiem un pamanāmiem. Loesje tehnikā radītie plakāti ir veids kā savu vēstījumu trāpīgi nodot citiem, liekot par to domāt, runāt, sajust kā impulsu izmaiņām un pilnveidei.

Citējot vienu no plakātiem: “Runā tik skaļi lai sadzird tie kam jāsadzird”.

Plakāti skatāmi šeit.

Izstāde radīta projektā ”DemokrātiJĀ”. To finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ
un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Projektu īsteno biedrība “Eiropas Kustība Latvijā” sadarbībā ar Fondu atvērtai sabiedrībai “DOTS”.

*”Loesje” ir 1983. gadā Nīderlandē dibināta starptautiska organizācija, kas atbalsta indivīda tiesības uz vārda un izpausmes brīvību.

01.05.2022